GÖZDE BAŞKENT

1982, Ankara

Lives and works in ıstanbul.

Gözde Başkent received her Bachelor of Arts degree in Painting from Mimar Sinan Fine Arts University in 2007. She completed her Master's degree at her alma mater with thesis researching the interactions between painting and illustration in contemporary art scene. She spent a term in Accademia di Belle Arti Bologna during her MA studies between 2008 and 2009.
In her works she explores the distance between human and nature. While taking a closer look at the human-nature relationship and humans from the viewpoint of the unkown, uncharted universe; she touches upon the notions of the life-death cycle and transience.

GÖZDE BAŞKENT

1982, Ankara

İstanbulda yaşıyor ve çalışıyor.

Gözde Başkent, 2007 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümü, Neş`e Erdok atölyesinden mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans programını “Güncel sanat ortamında resim-illüstrasyon etkileşimleri” tezi ile 2010 yılında tamamladı. 2008-2009 döneminde Bologna Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gördü.
Gözde Başkent çalışmalarında insan ve doğa arasındaki mesafeyi inceliyor. İnsanın doğa ile ilişkisi ve bilinmeyen, keşfedilmemiş evren perspektifinde insanı ele alırken, yaşam-ölüm döngüsü ve geçicilik kavramlarına değiniyor.